Резерват је проглашен заштићеним подручјем од изузетног значаја, односно И категорије, Уредбом о проглашењу Специјалног резервата природе „Пашњаци велике дропљеˮ („Службени гласник РС“, број 86/18) да би се очувао јединствени исконски мозаик степских, слатинских и мочварних станишта.
Темељна вредност овог подручја је једина преостала популација велике дропље (Отис тарда) у Србији, на југоисточном рубу њеног средњеевропског ареала. Велика дропља се налази на Светској Црвеној Листи (ИУЦН: Ред Лист) угрожених врста и представља Строго заштићену врсту у Србији. Њено станиште представља очувани типични панонски предео, са особеним биљним заједницама и флором и фауном чији су бројни представници строго заштићене врсте и врсте од значаја за заштиту по међународним критеријумима.
Подручје посебне намене обухвата две просторне целине значајне за очување биолошке разноврсности:
заштићено подручје – Резерват , површине 6799,77 ха, и подручје од утицаја на заштићено природно добро (станишта заштићених и строго заштићених врста од националног значаја, делови еколошких коридора са заштитним зонама и остало земљиште у оквиру подручја посебне намене) у површини од 9892,23 ха.
Просторним планом дата су правила уређења и грађења за подручје посебне намене, а све у циљу заштите предметног подручја, у складу са Уредбом о проглашењу Специјалног резервата природе „Пашњаци велике дропљеˮ („Службени гласник РС“, број 86/18), условима заштите природе и условима надлежних органа, посебних организација, имаоца јавних овлашћења и других институција.