Теме овогодишње Летње школе урбанизма биле су:
I Статус урбанизма и урбанистичких институција
II Геоинформатика
III Спровођење нових комплементарних закона и прописа
Уводну реч дали су помоћник министра Ђорђе Милић из Министарства грађевине, саобраћаја и инфраструктуре; Јелена Матић Вареница, начелник Одељења за топографију и овлашћени представник директора Републичког геодетског завода Борка Драшковића; Ратко Стефановић, градоначелник Јагодине; др Александар Јевтић, директор ЈП „Завод за урбанизам Војводине“ из Новог Сада, и Harald Muller, руководилац пројекта GIZ/AMBERO/ICON.
Директор ЈП "Завода за урбанизам Војводине", др Александар Јевтић, који је уједно и члан Председништва УУС, презентовао је и рад са темом: „Статус јавних предузећа урбанистичког и просторног планирања у 2016. години“.
Испред ЈП „Завод за урбанизам Војводине“ из Новог Сада, на 12. Летњој школи урбанизма су присуствовали: Зоран Кордић, Зорица Санадер, Оливера Сенковић и Теодора Томин Рутар.
Форум међународног научно-стручног скупа – 12. Летње школе урбанизма донело је Саопштење за закључцима:
1) У оквиру теме „Статус урбанизма и урбанистичких институција“:
- Потребно законским решењима дефинисати услове за лиценцирање предузећа како јавних тако и приватних која се баве израдом планске документације,
- Потребно је приступити дефинисању и организацији карактера, домена рада и мреже урбанистичких институција,
- Потребно је урбанистичко планирање, прогласити и организовати као делатност од посебног јавног интереса.
2) У оквиру теме „Геоинформатика“ закључено је да је потребно у што краћем року успоставити националну инфраструктуру геопросторних података (NIGP), односно донети одговарајуће законе и прописе у овој области.
3) У оквиру теме „Спровођење нових комплементарних закона и прописа“ изложен је већи број реферата који су анализирали бројне посебне аспекте нових закона и подзаконских аката у области планирања и уређења простора и државног премера и катастра непокретности и указано на могућности њиховог унапређења.
Посебно је уочено да ће број предмета у поступку озакоњења, уколико се поступак успешно настави бити много већи од очекиваног и да треба имати у виду додатно оптерећење служби у предузимању мера за техничко унапређење поступка – увођење GIS технологије и унапређења самих процедура.
И овогодишња Летња школа урбанизма је показала да има велики значај за развој урбанистичке и геодетске делатности у Србији и да је потребно наставити са овим обликом рада уз веће учешће и помоћ надлежних, државних и приватних институција.