Teme ovogodišnje Letnje škole urbanizma bile su:
I Status urbanizma i urbanističkih institucija
II Geoinformatika
III Sprovođenje novih komplementarnih zakona i propisa
Uvodnu reč dali su pomoćnik ministra Đorđe Milić iz Ministarstva građevine, saobraćaja i infrastrukture; Jelena Matić Varenica, načelnik Odeljenja za topografiju i ovlašćeni predstavnik direktora Republičkog geodetskog zavoda Borka Draškovića; Ratko Stefanović, gradonačelnik Jagodine; dr Aleksandar Jevtić, direktor JP „Zavod za urbanizam Vojvodine“ iz Novog Sada, i Harald Muller, rukovodilac projekta GIZ/AMBERO/ICON.
Direktor JP "Zavoda za urbanizam Vojvodine", dr Aleksandar Jevtić, koji je ujedno i član Predsedništva UUS, prezentovao je i rad sa temom: „Status javnih preduzeća urbanističkog i prostornog planiranja u 2016. godini“.
Ispred JP „Zavod za urbanizam Vojvodine“ iz Novog Sada, na 12. Letnjoj školi urbanizma su prisustvovali: Zoran Kordić, Zorica Sanader, Olivera Senković i Teodora Tomin Rutar.
Forum međunarodnog naučno-stručnog skupa – 12. Letnje škole urbanizma donelo je Saopštenje za zaključcima:
1) U okviru teme „Status urbanizma i urbanističkih institucija“:
- Potrebno zakonskim rešenjima definisati uslove za licenciranje preduzeća kako javnih tako i privatnih koja se bave izradom planske dokumentacije,
- Potrebno je pristupiti definisanju i organizaciji karaktera, domena rada i mreže urbanističkih institucija,
- Potrebno je urbanističko planiranje, proglasiti i organizovati kao delatnost od posebnog javnog interesa.
2) U okviru teme „Geoinformatika“ zaključeno je da je potrebno u što kraćem roku uspostaviti nacionalnu infrastrukturu geoprostornih podataka (NIGP), odnosno doneti odgovarajuće zakone i propise u ovoj oblasti.
3) U okviru teme „Sprovođenje novih komplementarnih zakona i propisa“ izložen je veći broj referata koji su analizirali brojne posebne aspekte novih zakona i podzakonskih akata u oblasti planiranja i uređenja prostora i državnog premera i katastra nepokretnosti i ukazano na mogućnosti njihovog unapređenja.
Posebno je uočeno da će broj predmeta u postupku ozakonjenja, ukoliko se postupak uspešno nastavi biti mnogo veći od očekivanog i da treba imati u vidu dodatno opterećenje službi u preduzimanju mera za tehničko unapređenje postupka – uvođenje GIS tehnologije i unapređenja samih procedura.
I ovogodišnja Letnja škola urbanizma je pokazala da ima veliki značaj za razvoj urbanističke i geodetske delatnosti u Srbiji i da je potrebno nastaviti sa ovim oblikom rada uz veće učešće i pomoć nadležnih, državnih i privatnih institucija.